Hürriyet

22 Ağustos 2014 Cuma

Elma sirkesi

Merhaba dostlar,
Bu sene bahçemizde yetişen elmalarımız kurtlandı ve patır patır dökülür oldu maalesef. Herhangi bir ilaçlama yapılmadığı için her sene ne çıkatsa bahtımıza diyoruz zaten. Ama bu sene ki kadar kötü hiç olmamıştı.
Bu sene o kadar çok dökülüyorlar ki içim acıyor inanın. Ben de eş-dost tavsiyesiyle elma sirkesi denemesi yapıyorum o dökülen elmalarla.
Öncelikle topladığım elmaları yıkayıp, ezik çürük yerlerini temizledim ve 5 litrelik bir pet şişenin için doldurdum. Üzerine aldığı kadar su ilave ettim ve yarım dilim ekmeği de mayası olarak içine koyup kapağını kapattım. Şimdi 14 gün boyunca mümkümse aynı saatte yavaş yavaş açarak gazını çıkartacağım. Sonra tülbentten süzüp cam şişelerde saklayacağım.
Elma sirkesinin faydalarını sirke yapımı ile ilgili internette gezinirken öğrendim. Meğer neredeyse herderde devaymış. Sonrasında iyice heveslendim sirkem için. Şimdi heyecanla sonuçlanmasını bekliyorum.
Sevgiyle kalın....

2 yorum:

  1. Sonucu ben de çok merak ettim. Umarım olur güzelce

    YanıtlayınSil
  2. verdiginiz emege deger insallah,elma sirkesi harika birsey oglum ateslendiginde 1 tatlı kasıgı iciriyorum dr tavsiyesi hem atesi düşürüyor hemde içimizde ki mikropları kırıyor bilginize :)

    YanıtlayınSil