Hürriyet

20 Eylül 2012 Perşembe

Kızım için örüyorum dedim ama....

bu sefer örmüyorum, kızımın odasını yeni baştan yapıyorum!!!

Kızımın odasının bebek odasından çocuk odasına geçme zamanı geldi. Geçiş ile ilgili projelerim çok. Elimden geldiğince yavaş yavaş ve teker teker her birini gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Maalesef odanın eski hali ile ilgili elimde paylaşabileceğim resimler yok. Ama olsun, bundan sonrasını resimlemeyi unutmayacağım ve burada paylaşacağım. 

Öncelikle, odanın rengini değiştirerek çıktık yola. Kum beji diye adlandırılan ve üzerinde bir sürü çizgi film karakterinin çıkarmalarının olduğu duvarlar boyandı. Boyama işini eşim yaptı.

Aslında kendisi ev işlerinden anlamaz, itinayla anlamamaya şartlandırmıştır kendini. Ama canım sevgilim, kızı söz konusu olunca ve onunla ilgili herşeyde olduğu gibi "kızım için herşeyi yaparım" dedi ve bir haftasonunda duvarları boyayıverdi. Ve ne kadar da becerekli olduğunun farkına varıp bütün evi boyama hayallerine daldı.

Kızım mor ve tonlarını çok seviyor, odasının rengi de o tonlarda olacak sanıyorduk. Elimizde bir sürü katalog kızımla birlikte baktık baktık ve sonunda DYO Teknoplast ile  Tomurcuk renginde karar kıldık.  Büyük bir yapı marketin boya reyonunda 3,5 yaşındaki kızım mor tonlarından vazgeçip yepyeni bir rengin peşinden gitti ve biz de onu takip ettik. İyi ki de etmişiz, muhteşem bir renk oldu. 

Tavan boyası, duvar boyası, fırça vs gibi boya ekipmanları ile birlikte sanırım 100 TL civarında bir maliyeti oldu bize. Tabi sevgilimin emeğinin ederini hesaplamam mümkün değil.


Kızım artık bebek karyolasına sığmadığından ve artık "yetişkin" bir kız olduğundan kendisine "yetişkin kız yatağı" aldık. Ve tabiki bu yatak için uygun, yorgan, yastık, nevresim ve battaniye ve pikelerle tamamladık yatağımızı.

Yatak başı için pek çok alternatife göz ve gönül gezdirdim. Hem piyasada hem de internette. En çok da kendin yap (DYI) projelerinde gezindim durdum. Ne kadar çok alternatif var kendimizin yapabileceği, herbirini yapmak, kendi evimde hayata geçirmek için yanıp tutuştum. Ama tabiki sadece yanıp tutuşmakla olmuyor. Hem malzeme temini, hem fiziki şartları gözönünde bulundurulunca yapılabilir olanlar azaldı. İçlerinden seçtiğimiz yatakbaşı için IKEA'dan pede çubuğu, topuzu ve çubuk perde tutacağı alıp duck bezinden yaptığım minderi astım. Hem çıkarılıp makinada yıkanabilir olması, hem çok kolay yapılabiliyor olması ve tabiki hem de düşük bir maliyette olmasından dolayı çok ama çok hoşumuza gitti. En önemlisi de kızım her akşam yattığında "anneciğim karyolam çooooook güzel oldu" deyip yanağıma koccaman bir öpücük kondurması.

yatak başının maliyeti yaklaşık 50TL

Yatak örtüsününde de perdeleri ile aynı kumaşı kullandım. Aslında, yatak örtüsünün bir tarafı perdeleri, diğer tarafı da yataş başında kullandığım puantiyeli kumaştan yaptım.
Perdeleri, yine duck bezinden ve tüllerini de aynı yapı marketin perde reyonundan aldım. 

Bu çift taraflı kullanılabilir yatak örtüsünün maliyeti  40,- TL

Perdelerde, kuşlu deseni olan kuşamı fon perdesi olarak kullandık, ve ona uygun bir tül ile tamamladık. Her ikisininde fiyatı 10,-TL ve sanırım toplam maliyeti 100,- TL civarında oldu. Kızımın odasında bulunan oldukça eski kanepeyi bürümcük kumaştan bir örtü ile giydirip, üzerine perde ile aynı kumaştan yastıklarla renklendirip süsledim. Yastıklar hem çok dekoratif oldu, hem de kızım için iyi bir oyun alanı ve malzemesi oldular.Koltuk örtüsünü Sultanhamam'dan pazarlıklar sonucu 35,- TL'ye aldım

 Oyuncakları için IKEA'dan Expedit raf ünitesini aldık, ama biz bu üniteyi şimdilik oyuncak dolabı olarak yatay biçimde kullandık ve rafların içine yine IKEA'dan Drona pembe, yeşil, mor ve beyaz kutular aldık ve içlerine oyuncakları doldurduk. 


Raf ünitesi ve içinde kullandığımız kutuların toplam maliyeti 250,- TL

Tabiki yetmedi, ek olarak da bu iki şirin sepeti aldık. Şimdilik oyuncaklar toparlandılar. Umarım uzun süre yeterli olur.

Bu sevimli sepetlerde sempt pazarından tanesi 5,-TL'ye alındı.


                           


Aydınlatma için yine IKEA'dan bir abajur başlığı aldık, onu da tesadüfen bulduğum puantiyeli turuncu kurdele ile süsleyip astık.
Bu abajur başlığının fiyatı 20,-TL,
Sonra, yatak başına, sıkı bir takipçisi olduğum sevgili Banu'da görüp beğendiğim ve bana verdiği kalıplarla uyguladığım duvar süslerini astım. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum kendisine. Burada böyle eğri durduğuna bakmayın, resimde öyle çıkıyor, ama aslında gayet milimetrik olarak astım ama neden bilmiyorum resim de böyle çıkıyor:(
Harfleri eşim strafordan kesti, ben spray vernikleyip simleri yapıştırdım ama simler maalesef sabit durmuyor, üstlerini yine spray vernikledim ama çözüm olmadı simler dökülüyor. El altında bir şey olmadığı ve duvarda duracağı için dert etmedim ama simler çok içime sinmedi. Şimdilik astım ama en kısa zamanda yeni bir görünüp kazanacaklar o zaman yine paylaşırım.


Straforlar ve sim, vernik ve üzerine yapıştırdığım çiçekler evde bulunan malzelemer olduğu için net bir rakkam vermem mümkün değil ama heralde 3 - 5 TL'den fazla tutmazdı

Duvarlarda şimdilik kızımın ismi, kendi elleriyle boyadığı bir kuş resmi, benim sevgilim için babalar günü hediyesi olarak hazırladığım kızıyla birlikte doğum anından bu yana olana resimlerinden oluşan bir kolaj ile kendi resimleri asıldı.

Eda'mın yaptığı sola boya resim, annesi tarafından odasında kullanılan kumaştan bir paspartu içerisinde Ikea'dan alınmış bir çerçeve ile asıldı duvara.Babası ile birlikteki resimlerinden oluşan kolaj, oyuncak dolabının üzerindeki duvarı süsledi. Kolajın çerçevesi yine Ikea'dan aldığım bir çerçeve.
Şimdi sırada, gece lambası var odaya uyum sağlayacak şekilde tamamlanacak en kısa zamanda.

Buda evde olan bir masa lambamız, şimdi evdeki spray boyalarla boyanıp şapkası şimdiki odasına uygun evde olan malzemelerle kaplanacak. Kaplanır kaplanmaz hemen paylaşacağım.Bir arkadaşım, kızının çalışma masası ve  sandelyesini değiştirdiği için bunlar Eda'nın oldu. Bir sonraki adım, bunların boyanıp odanın renkleri ile uyumlu hale gelmesi.Birde halı projem var, onuda yine internette görüp esinlendiğim bir proje olarak gerçekleştireceğim, bakalım becerebilecekmiyim, o da başka bir günün yazısı olsun, ne dersiniz?


şimdilik benden bukadar,2 yorum:

  1. Artık neredeyse genç kız odası olmuş, emeğine-zevkine sağlık canımcım, mutluluklar hep peşinde olsun kızcığının :)

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Banu, güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.

    YanıtlaSil